AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş
 

 Bir Kurân Mûcizesi: Güneş'teki Sarı Develer

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
sonerMesaj Sayısı : 3323
Kayıt tarihi : 31/05/10

Bir Kurân Mûcizesi: Güneş'teki Sarı Develer Empty
MesajKonu: Bir Kurân Mûcizesi: Güneş'teki Sarı Develer   Bir Kurân Mûcizesi: Güneş'teki Sarı Develer Icon_minitimePerş. Tem. 29, 2010 4:13 pm

Bir Kurân Mûcizesi: Güneş'teki Sarı Develer
Kategori: Kurân'ın Sırları
«Muhakkak o ateş, öyle kıvılcımlar atar ki, her biri saray gibi. Sanki o kıvılcımlar, sarı deve sürüleri(dir).» (Mürselât 31-32)

Yukarıdaki fotoğraf, Güneş'teki termonükleer reaksiyonlar sonucunda meydana gelen ve milyonlarca kilometre uzağa fırlatılan dev alevlere aittir. Daha 14 asır öncesinden "saray" gibi muhteşem oldukları ifade edilen ve "sarı develer"e benzetilen bu alevler, fezânın karanlıklarıyla birlikte Kurân'ın da bir başka mûcizesini aydınlatıyor.

Resimlerdeki alevlerin çift hörgüçlü develere benzemesi, son derece hayret vericidir. Üstelik, bilim adamlarının bu reaksiyonlar hakkında elde ettiği son bilgiler, Mürselât Sûresi'nin 31. ve 32. âyetleriyle her noktada uyum sağlamaktadır.

Alman kaynaklı "Meyers Handbuch über das Waltall" adlı kitaptan aldığımız yukarıdaki resimde, sarı develeri andıran dev alevlerin meydana gelişini kare kare aktarıyor ve bu resimlerin sağdaki deve fotoğraflarıyla uygunluğunu göstererek ilgili ayetleri tekrarlıyoruz;

«Muhakkak o ateş, öyle kıvılcımlar atar ki, her biri saray gibi. Sanki o kıvılcımlar, sarı deve sürüleri(dir).» [1]
Güneş'ten Mesaj
Kurân'ın nâzil olmasıyla, kâinât, gerçek manada aydınlanmış ve sahibini bulan insanoğlu, yokluk karanlıklarından kurtularak; ebedî saadete namzet olduğunu öğrenmişti.

Her şeyin yönü ve kıymeti, bir anda değişiverdi. Kurân ve onu ders veren Zât'ın (S.A.V.) nûruyla dolan kâinatta, Güneş'in ışıkları da sönük kalmıştı. Çünkü Kurân, Güneş'ten sadece bir lamba olarak bahsediyordu.

Mürselât sûresinin 30. ve 31. âyetlerinde ise, dehşet verici bir ateşe dikkat çekiliyor ve o ateşin sarı deve sürülerine benzeyen muhteşem kıvılcımlar attığı dile getiriliyordu.

«Muhakkak o ateş, öyle kıvılcımlar atar ki, her biri saray gibi. Sanki o kıvılcımlar, sarı deve sürüleri(dir).» [1]

Çok yakın bir geçmişte, Güneş üzerindeki termonükleer reaksiyonlar incelendiğinde hayret verici bir faaliyet gözlendi. Bu reaksiyonlar sonucunda uzunluğu bazen 1 milyar kilometreye kadar varabilen dev alevler yükseliyordu.

Peygamberimiz, Buhârî'den nakledilen ve Câmiüs-Sagîr'de geçen bir hâdisinde, Güneş ile Cehennem arasında münasebete işaret etmiş ve şöyle buyurmuştu:

«Öğle namazını serinliğe tehir ediniz. Muhakkak ki sıcaklığın şiddeti, Cehennem'in kaynamasındandır.» [2]

Elmalılı Hamdi Yazır, günümüzden tam 50 yıl önce yazdığı "Hak Dini, Kurân Dili" adlı eserin 5525. sayfasında, bu âyetlerin (Mürselat 30-31) tefsirini yaparken; ayetlerde "saray" şeklinde geçen benzetmenin ateşin büyüklüğünü, "deve sürüleri" şeklinde geçen benzetmenin de çokluk ve hareketi gösterdiğini ifade etmektedir.

Bu ifâdeye uygun olarak, sadece Güneş'i konu alan Alman kaynaklı "Die Sonne" adlı eserde, püskürmelerin Güneş yüzeyinden 5000 kilometre yukarıdaki renkli tabakada (cromosfer) cereyan ettiğini, yılda 7000'e kadar püskürme olduğunu ve bu hadisenin uzaya kırmızı bulutlar atılıyormuşçasına büyük bir hareket meydana getirdiğini anlatmaktadır. Aynı eserde, bu hareketin hızı, saatte 7200 kilometre olarak açıklanır.[3]

Büyük İslam âlimlerinden Bediüzzaman ise, Mektubât adlı eserinde Cehennem'in suğra (küçük) ve kübra (büyük) olmak üzere iki adet olduğunu ve küçük bir çekirdeğin büyük bir ağaç meydana getirmesi gibi, suğranın da ilerde kübranın çekirdeğini teşkil edeceğini bildirir. Aynı eserte suğra olarak belirtilen küçük cehennemin bir nakle göre mağma tabakası olduğu belirtilmektedir.[4]

Sonuç olarak, kainatta abes (faydasız) bir şey yaratılmadığı gerçeğinden hareketle, Dünya'nın, Güneş'in ve diğer yıldızların bağrında saklanan ateş kütlelerinin Cehennem'de yer alacağı hükmüne varılabilir. Güneş çekirdeğine ait sıcaklığın, ilim çevrelerince 20.000.000 santigrad derece olarak ifade edilmesi, bu hükmü doğrular mahiyettedir.

Dev teleskopların daha dün görebildikleri gerçekleri Kurân'ın 14 asır öncesinden herkesin anlayacağı şekilde tarif etmesi, tamamen kör ve sağır olmayan insanların Allah'ı tasdik etmesiyle sonuçlanmaktadır.

«Yakında biz onlara ufuklarda ve kendi nefislerinde âyetlerimizi (gerçekleri) göstereceğiz. Hatta onların hakiykat olduğu, kendilerine tebeyyün edecek (apaçık görünecek)'tir.» [5][6]

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Bir Kurân Mûcizesi: Güneş'teki Sarı Develer
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Bilgi Köşesi :: İslamiyet :: Kurân-ı Kerîm'in Sırları-
Buraya geçin: