Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Yapay akciğer naklinde önemli adım

YazarMesaj
Enes Okay

Yapay akciğer naklinde önemli adım  Empty
MesajKonu: Yapay akciğer naklinde önemli adım    Yapay akciğer naklinde önemli adım  Icon_minitimePerş. Tem. 29, 2010 2:23 pm

Yapay akciğer nakli konusunda bir önemli adım daha atıldı.

AA

Washington - ABD'nin Yale Üniversitesi'nden bilim adamları hücrelerinden arındırılmış eski bir akciğer üzerine sağlıklı hücrelerin eklenmesiyle organ nakline uygun yapay akciğer, Harvard Üniversitesinden bilim adamları çipli minyatür akciğer geliştirdi.

Ölü yetişkin farelerin akciğerlerini hücrelerinden arındıran Yale Üniversitesi bilim adamları, bu hücrelerin bulunduğu yapıyı ve bronş, solunum yolları ve dolaşım sistemini korudu.

Kuluçka makinesinde, yapı üzerinde kök hücre ve akciğer hücreleri geliştiren bilim adamları, yapının sağlıklı hücreler tarafından kaplandığını ve akciğer dokusunun oluştuğunu gördü.

Daha sonra bu yapay akciğerler farelere nakledildi. Yapay akciğerlerle fareler 45-120 dakika yaşadı.

Araştırma, insana nakledilebilir yapay akciğer geliştirme konusunda küçük bir adım gibi görülse de akciğerin kendini yenileyemeyen ve çok karmaşık doku yapısına sahip olduğu göz önüne alındığında önemi daha da artıyor.

Harvard Üniversitesinden bilim adamları da insandan alınan akciğer ve damar hücrelerini kullanarak sakız büyüklüğündeki çip üzerinde minyatür akciğer geliştirmeyi başardı. Araştırmanın başındaki Donald Ingber, bu küçük akciğerin, insanlarda bulunan akciğerler üzerinde yeni ilaçların ve etkilerinin test edilmesini sağlayacağını belirtti.
Araştırmalar "Science" dergisinde yayımlandı.

Yapay akciğer naklinde önemli adım  Medya

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yapay Zeka (Artificial Intelligence)
» Ilk Adim
» adım sonbahar
» Adim Sonbahar