Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Hz. Peygamber'in (s.a.v) İlk Hutbesi

YazarMesaj
Enes Okay

Hz. Peygamber'in (s.a.v) İlk Hutbesi  Empty
MesajKonu: Hz. Peygamber'in (s.a.v) İlk Hutbesi    Hz. Peygamber'in (s.a.v) İlk Hutbesi  Icon_minitimePerş. Tem. 29, 2010 9:30 am

Hz. Peygamber'in (s.a.) İlk Hutbesi
Hz. Peygamber'in (s.a.) İlk Hutbesi

İbn İshak dedi ki: Ebu Seleme b. Abdurrahman'dan bana ulaşan bir habere göre -Hz. Peygamber'e (s.a.) söylemediğini söyledi göstermekten Allah'a sığınırız- Hz. Peygamber'in (s.a.) ilk hutbesi şöyle olmuştu: Hita*bet için cemaatın arasında ayağa kalktı. Allah'a yaraşır bir şekilde O'na hamd etti, övgüde bulundu. Sonra şunları söyledi:

Ey insanlar! Kendiniz için âhirete önceden azık gönderiniz. Elbet bilir*siniz ki vallahi herbiriniz ölecek, sürüsünü çobansız bırakacaktır. Sonra Rabbi Allah -arada ne bir tercüman, ne bir alıkoyucu engel bulunacak-ona şöyle diyecektir: "Sana, Benim elçim gelip buyruklarımı tebliğ etmedi mi? Ben sana mal verdim, ihsanda bulundum. Ya sen kendin için âhirete ne gönderdin!" O da sağına-soluna bakacak, hiçbir şey göremeyecek. Son*ra önüne bakacak, orada da cehennemden başkasını göremeyecek. Öyleyse yarım hurma ile de olsa kendisini cehennemden korumaya gücü yeten (o hayrı) işlesin. Onu da bulamayan güzel sözle kendini korumaya çalışsın.

Çünkü bir iyiliğe karşılık on mislinden yedi yüz misline kadar sevap verilir. Selâm size. Allah'ın rahmet ve bereketleri üzerinizde bulunsun.

Kaynak:İbn Hişâm, a.g.e., 1/500-501. İbn İshak, Ebu Seleme b. Abdurrahman'ı görmüş, ancak ondan rivayette bulunmamıştır. Ebu Seleme, sahabenin bir kısmından riva*yette bulunmuş, ama Allah Rasûlü'ne (s.a.) yetişmemiştir. 94/712 senesinde vefat etmiştir.

Hz. Peygamber'in (s.a.v) İlk Hutbesi
1 sayfadaki 1 sayfası