Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Mareşal Fevzi (Çakmak) Paşa'nın Sırrı

YazarMesaj
soner

Mareşal Fevzi (Çakmak) Paşa'nın Sırrı Empty
MesajKonu: Mareşal Fevzi (Çakmak) Paşa'nın Sırrı   Mareşal Fevzi (Çakmak) Paşa'nın Sırrı Icon_minitimePerş. Tem. 22, 2010 3:31 pm

Fevzi Paşa... Bu ifşâyı, refikası Fitnat Hanım'a söyle açıklamıştır:

«Fitnat. Öyle bir şey biliyorum ki ortaya çıkıp söylememe bugüne kadarki tutumumuz ve davranışlarımız müsait değil. Mecburum, bu sırrı kendimle beraber mezara götürmeye.»

Ve işte Mareşalin senelerce sakladığı büyük sır ki, Sultan Vahdettin'in vatansever bir insan olduğunu ve kurtuluşu (İstiklal savaşının kazanılması) Anadolu'da gördüğünü apaçık göstermektedir.

Dinleyelim Fevzi Paşa'yı:

«Mütareke senesinde, bir Cuma selamlığından sonra Sultan Vahdettin beni huzuruna kabul etti.

"Paşa,", dedi. "Durumu görüyorsunuz. Bu işler, anca Anadolu'da teşkilatlanarak kurtarılabilir. Bana Anadolu'da teşkilat kuracak, memleketi şu karanlık durumdan kurtarabilecek Paşaların bir listesini yapıp getirin"

Ertesi Cuma, yine selamlıktan sonra huzuruna girip hazırladığım listeyi verdim. Dikkatle okuduktan sonra, bir müddet sustu. Sonra yarı kapalı gözleriyle ağır ağır, tane tane konuşmaya başladı:

"Paşa, Mustafa Kemal Paşa hırsız mıdır"
"Haşa Padişahım"
"Bir namussuzluğu, ahlaksızlığı var mıdır ?"
"Haşa Padişahım"
"Beceriksiz ve kabiliyetsiz mıdır?"
"Hayır efendim. O hepimizden bilgili, kabiliyetli ve dinamiktir"
"O halde bu listeye niçin onun adını yazmadınız?.."

Hiç düşünmeden cevap verdim:

"Padişahım; Mustafa Kemal Paşa, yenilik, bilhassa öteden beri Cumhuriyet taraftarıdır."

Padişah, elindeki kağıdı atar gibi masanın üzerine bıraktı... Ayağa kalkıp pencereye döndü. Limanda demirli İtilaf devletleri (İngiliz, Fransız, İtalyan, Yunan) gemilerini göstererek:

"Paşa, Paşa... Bu gemileri görmek kanıma dokunuyor. Bu memleket kurtulsun da isterse Cumhuriyet olsun... Kendine selamla birlikte tebliğ ediniz, haftaya Cuma günü Mustafa Kemal Paşa'yı göreceğim.»

Alıntı: Tercüman, 10 Nisan 1976.

Kaynak: Vehbi Vakkasoğlu, Son Bozgun, cilt: 1, S. 134-135, Timaş, İstanbul, 1990

--------------------------------------------------------------------------------

Bu sayfa hakkında yorum ekle:

İsmin:
Mesajınız:

19 Ağustos 2007 itibariyle, toplam: 7979883 ziyaretçi (35247535 klik) tarafından görüntülenmiştir. Online ziyaretçi rekorumuz, 2278 kişi. (15 Eylül 2009)

Son Eklenenler
Son eklenenler listesindeki yazıları lütfen başka sitelerde yayınlamayın...

Ağlamak İçin Gözden Yaş Mı Akmalı?
Hâfız Dîvânı'ndan Seçme Beyitler, VIII
Bırak Diyorum Yüreğime
Hıristiyanlık ve Bir Hayâlin Peşinden Gitmek, I
Bir Hıristiyanın İslam'ı Seçiş Öyküsü
Gerçek Dost
Gılgamış Destanı (The Epic of Gilgamesh), Tablet 3
William Shakespeare'den Soneler, IV
Geçmişe Dönmek İster Miydim?
Bürûc Sûresi (Surah al-Buruj, Die Burgen, Les constellations)
Kuranı Kerim Dinle II
Yaşamak Güzel Şey
Sonsuz Maliyetsiz Temiz Enerji Kaynağı
Sen İstersen
Hüznüm Benim Yakınım Olmuş (Arapça Şiir)

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İşaretlerin Sırrı
» E8'in Sırrı Çözüldü
» Filyos'un Sırrı Araştırılıyor
» Peygamber Efendimizin 6 ( altı ) sırrı
» Ünlü Güzellerin Sırrı Doğada Saklı